fbpx

Smrt simulakruma u 350 reči

Početna Forumi PROZA Smrt simulakruma u 350 reči

Gledanje 7 niti odgovora
  • Autor
    Članci
      Nataša Nikolov
      Модератор
      • Teme: 69
      • Odgovori: 435
      • Ukupno: 504
      • Heroj
      • ★★★★

Probudio sam se sa osećajem da nije bitno u kom sam se podeoku vremena našao. Nisam imao šta da radim čak i da sam to hteo. Nije bilo potrebno, a ni predviđeno. Kroz prozor je ulazila slika zaustavljena u vremenu. Ulice stvorene za ljude nisu ih pamtile. Gluva tišina usisavala je prizor. Ton je nemo označavao svoje odsustvo. Fiksirani pogled obuhvatao je širok radijus nepromenjivog prizora. Nikakvo spoticanje koje usmerava zagledanost u sebe.

Ruke su mi bestežinski mirovale. Nedostatak otpora oduzeo im je svrhu, nekada ultimativnu. Odraz u ogledalu je posmatrao odraz u ogledalu. Dah koji ga je zamagljivao bio je dokaz postojanja predmeta, a ne života. Svojstva predmeta i atributi ljudi nisu prepoznavali nijanse na skali. To je ukinulo razliku između njih. Život nije imao čega da se seća. Nemerljivi protok poslao je istoriju na đubrište. Da istruli, a ne da se reciklira.

Preobražaj nije imao oročen tempo. Nije se brinulo o procesu ovenčanom izvesnošću. I bilo ga je za svakoga dovoljno. Sklepali smo individualnost u amorfnom obliku. Da ti ne bi upirao prstom u mene. Da ti ja ne bih vršljao iza leđa. Jer smo se složili da nije bitno. Otuđili smo moć od sebe. Zataškali poraz dobrovoljnim učešćem. Istopili svoje oblike i napunili kalup. Pogledali se još jednom zaverenički i potom zauvek zažmurili.

Glazirano nebo izgubilo je dimenziju. Više nije bilo plafon Zemlje. Ni patos po kome su se Bogovi kretali. A ni skrovište za druge oblike života. Slojevi su mu se nepovratno gubili i pucalo je po šavovima. Bilo je nemoguće zagledati se u njega tako neprodornog. Kratak pokrivač, ponjava iz sirotišta. Presahli izvor obećanog. Hrana bez ukusa i pesma bez nota. Nevidljiva rana na srcu sveta.

U vazduhu sam prepoznao miris vhovima nosnih dlačica. Aromu neke davno plombirane fuge.Misli nisu imale sled, bio je to samo skup asocijacija. Poput  ptica bez gnezda kapale su suze. Pokrenuo sam se poslednji put. Stao sam na sims ne hajući za ravnotežu. Prigrlio sam gravitaciju kao glatki oluk. U perspektivi mi se smešio sopstveni osmeh. Udahnuo sam i nahranio ga poslednji put.

Branka Stojanovic
      Модератор
      • Teme: 12
      • Odgovori: 48
      • Ukupno: 60
      • Mudrica
      • ★★

,,Glazirano nebo izgubilo je dimenziju. Više nije bilo plafon Zemlje. Ni patos po kome su se Bogovi kretali. A ni skrovište za druge oblike života. Slojevi su mu se nepovratno gubili i pucalo je po šavovima. Bilo je nemoguće zagledati se u njega tako neprodornog. Kratak pokrivač, ponjava iz sirotišta. Presahli izvor obećanog. Hrana bez ukusa i pesma bez nota. Nevidljiva rana na srcu sveta.”

Oh… Tako snažno! Bravo Nataša!

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Hvala puno Branka, istini za volju setila sam se tvoje proze kad sam ovo pisala 🙂

Branka Stojanovic
        Модератор
        • Mudrica
        • ★★

Ne znaš koliko mi imponuje što to čujem, ali ti to radiš mnogo bolje! 🙂 Uživam u svakom tvom slovu!

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Ehhh, hvala još jednom, svakako je istina ovo što sam rekla, jer inače nisam sklona takvoj prozi.

I volim da čitam tvoje tekstove, zato piši, imaš jedinstven izraz 🙂

Branka Stojanovic
        Модератор
        • Mudrica
        • ★★

Hvala puno… Potrudiću se 🙂

mbd.zeka
      Учесник
      • Teme: 40
      • Odgovori: 451
      • Ukupno: 491
      • Heroj
      • ★★★★

Исцепкане мисли, једна по једна се уклапају и онда – легендаран спој мозаика у слику.

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Hvala zeko, lepo je što imate vremena da čitate sve ove objave i volje da ih komentarišete 🙂

Ivana Lazarević
      Учесник
      • Teme: 6
      • Odgovori: 13
      • Ukupno: 19
      • Mudrica
      • ★★

Sjajno i tako moćno!

”Život nije imao čega da se seća.”

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Hvala Ivana na čitanju i komentaru 🙂

Gledanje 7 niti odgovora
  • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
Scroll Up