fbpx

Pisac i žanr

Početna Forumi KREATIVNO PISANJE Pisac i žanr

Gledanje 10 niti odgovora
  • Autor
    Članci
      Goran Došen
      Учесник
      • Teme: 38
      • Odgovori: 65
      • Ukupno: 103
      • Majstor
      • ★★★

Da li smatrate da pisac treba da se odluči za jedan žanr u kome će da piše? Da li je lična “specijalizacija” važna ili je “lutanje” poželjno?

Suzana Kamberova
      Учесник
      • Teme: 16
      • Odgovori: 273
      • Ukupno: 289
      • Heroj
      • ★★★★

Mislim da je to veoma individualno.

Meni su najuže specijalizovani,  pisci naučne fantastike,

čini mi se da oni retko zalutaju  u druge žanrove.

Neki su autori prave renesansne duše, multitalentovane osobe, koje se mogu dobro nositi u više žanrova, pogotovo ako se bave samo pisanjem.

Ja glasam za ovo drugo.

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Teme: 68
      • Odgovori: 435
      • Ukupno: 503
      • Heroj
      • ★★★★

Čini mi se da, za razliku od stila koji je često uslovljen temperamentom i drugim ličnim osobinama, žanrovi dopuštaju da se čovek oproba u različitim…tako se i vežbamo da menjamo teme o kojima pišemo, i razvijamo svestranost, izbegavamo da budemo ušančeni u jednu formu.

Meni odgovara da menjam, u zavisnosti od toga šta hoću da kažem i koliko ozbiljna nameravam da budem 😉

Goran Došen
      Учесник
      • Majstor
      • ★★★

Da, ali čini mi se da pisac birajući žanr, pokušava da ustanovi i svoju ciljnu grupu

Маја Radovanović
      Модератор
      • Teme: 57
      • Odgovori: 408
      • Ukupno: 465
      • Heroj
      • ★★★★

Veoma zanimljivo pitanje. Ja bih rekla da je odgovor na vaše pitanje zapravo odgovor na pitanja zašto pišemo i kome pišemo, kao što ste sami i rekli.  Slažem se sa Natašom da treba probati različite žanrove, tako i vežbamo. Lično pišem jer imam potrebu, uživam u tome i najviše volim pesme. E sada, ko će danas mene čitati kad sam rob rime? To dalje znači da treba da pišem slobodnim stihom. Zašto ne bih I jedno i drugo? Imamo primere poznatih pisaca koji su pisali i romane i pripovetke i drame i poeziju. I podjednako bili uspešni.

Branka Stojanovic
      Модератор
      • Teme: 12
      • Odgovori: 47
      • Ukupno: 59
      • Mudrica
      • ★★

Ja smatram da umetnici ne treba da se kalupe ni u kakve žanrove… Stil pisanja, neki sopstveni pečat u svakom tekstu, pesmi… je poželjan i sam se rodi vremenom, ali žanrovi su druga priča i smatram da zavise i od toga šta želiš da kažeš kroz svoje pisanje. Mislim da kalupi u umetnosti nisu dobri.

Goran Došen
      Учесник
      • Majstor
      • ★★★

Ali vidimo da neki od najvećih pisaca su imali žanr u kojem su pisali. Stiven King (horor), Agata Kristi (krimić), Isak Asimov (naučna fantastika) itd.

Branka Stojanovic
        Модератор
        • Teme: 12
        • Odgovori: 47
        • Ukupno: 59
        • Mudrica
        • ★★

To im je donosilo hleb na trpezu… Ne kažem da nema pisaca koji su se ušuškali u određen žanr, ali s druge strane, sigurna sam da su i oni, za svoju dušu, pisali i nešto van tog okvira koji je bio ciljan da im puni račune u banci… Ono što hoću da kažem je da treba pisati srcem, pa u koji god koš da taj produkt upadne… Ja lično ne volim etiketiranja ali nemam ništa protiv da neko piše samo ono u čemu se najviše i najbolje pronalazi. Možda se ja samo još nisam pronašla, al’ ja sam lutalica 🤗

Маја Radovanović
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Upravo. Pisali su ono što se traži i iz računa. Ako neko može tako, zašto ne. Kao što reče Branka, najlepše je pisati srcem. Opet zavisi šta želite da postignete pisanjem.

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Saramago je pisao pesme, priče, romane, novele, putopise, eseje, novinske članke, drame i ko zna šta još, i smatram ga vrednijim piscem od sva tri navedena zajedno… a ima još takvih pisaca 🎓

Маја Radovanović
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Nataša, hvala. Rekli ste ono za šta nisam imala hrabrosti. ❤️

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Da ne bude zabune, volim i Kinga i Kristijevu i Asimova jer su vrhunski majstori u svojim žanrovima, ali Saramaga ( npr.) smatram piscem posebne klase, ako bih htela da se našalim rekla bih da je Pisac sa velikim P 😉.

Gledanje 10 niti odgovora
  • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
Scroll Up