fbpx

Odlomci i aforizmi iz knjiga

Početna Forumi ŠTA ČITAMO? Odlomci i aforizmi iz knjiga

Gledanje 31 niti odgovora
  • Autor
    Članci
      Tijana Branković
      Модератор
      • Teme: 16
      • Odgovori: 151
      • Ukupno: 167
      • Heroj
      • ★★★★

Otvaram ovu temu inspirisana sopstvenom sveščicom koju uvek nosim uz knjigu, spremna da prepišem rečenicu koja mi se svidi i koja me oduševi.

Uvek naglasim ko je autor i koje je delo kako bih ih čuvala i uvek mogla ponovo da pronađem.

Gledaću na ovu temu kao još jednu riznicu koju ću da čuvam 😉

U komentarima ću napisati neke moje  omiljene.

Tijana Branković
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

‘Legao sam na krevet i izgubio se u pričama. Voleo sam to. Uostalom, knjige su bile pouzdanije od ljudi.’ – Nil Gejmen, Okean na kraju puteljka

Tijana Branković
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

‘Humanista je sa svoje strane iskoristio uzbuđeno raspoloženje da bi i dalje objašnjavao i zastupao gledište kako ne treba poklanjati pažnju bolesnicima koni haluciniraju i uopšte manijacima: ovi se ljudi po njegovom mišljenju, sasvim nedozvoljeno predaju svojim ćudima, i češće bi mogli da obuzdaju svoje ludilo kao što je i sam imao prilike da vidi prilikom svojih slučajnih poseta ludnicama. Jer kad se lekar ili strano lice pojavi na pragu, onda onaj koji halucinira većinom obustavi svoje grimase, prestane govoriti i mlatarati rukama i ponaša se pristojno, dokle god zna da ga posmatraju, da bi posle toga opet nastavio. Jer ludilo u mnogo slučajeva znači bez sumnje nekontrolisano ponašanje, tako da služi kao sklonište od velikoga jada i kao zaštitna mera slave prirode protiv preteških udara sudbine, koje takav čovek pri čistoj svesti nema hrabrosti da podnese.’ – Tomas Man, Čarobni breg

Tijana Branković
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

‘Mali ljudi se uvek za nešto osećaju krivi. U prvom redu što su mali, a zatim i zbog svega ostalog. A veliki se nikad nizašto ne osećaju krivi. U prvom redu što su veliki, a zatim, takođe, zbog svega ostalog.’ – Borislav Pekić, Besnilo

jjasminka
      Учесник
      • Teme: 81
      • Odgovori: 332
      • Ukupno: 413
      • Heroj
      • ★★★★

„Dete uvek može odraslog da nauči trima stvarima: da bude zadovoljan bez razloga, da se uvek nečim zanima, i da ume svim silama da zahteva ono što želi.

Citat iz  knjige Paulo Koelja  “Peta gora”

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Ko zna od sretnih i slobodnih šta je to samoća? Ni pauka nije bilo da jednom bar protka moju samoću, a čovjek čije sam korake čuo pred svojim vratima bio je moj neprijatelj.
      Bojao sam se i krvi koju sam čuo kako bije u mom ručnom zglobu, jer me je uvjeravala da živim, a to je bilo isto što i patnja.
      I mislio sam: Bog ne bi trebao da nas toliko iskušava i da nas dovodi na strašno mjesto, gdje nam je smrt i život jedno te isto. Tada još, ni u najvećoj pokornosti, nisam mogao da shvatim zašto je od svih stvorova samo čovjeku dano da može da zamrzi na svoj život.

Ex-ponto  od Ivo Andrić

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Ne plašim se da budem sa bilo kim i da radim bilo gde, zato što time neću izgubiti sebe. Uvek ću ostati ja – ja.  ja nisam moja košulja, moj posao, moj novac. Ja sam ja.
      Kada se “ja” ne poistovećije sa novcem ili imenom ili nacionalnošću, sa drugim ljudima, prijateljima, bilo čime, onda vaše ja – nikada nije ugroženo.

Pisac Antoni de Melo  Buđenje

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

O potrebi za ljubavi i sigurnošću
      “Ono što čovek stvarno voli u sebi i kod drugoga je njegov idealni Ego čije je poreklo duboko, sa korenima i u prošlosti čovečanstva“. Najviši cilj razvoja svake osobe treba da bude “…ne samo uzimanje i zadovoljavanje fizičke napetosti već i radosno davanje i predavanje sebe drugome.”

Vladeta Jerotić

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

O braku
      “Brak je doživotni izazov partnerima! Potrebno je paralelno samopopravljanje. [U  vezi odnosa posla i partnerskog suživota] Potrebno je da ostane bar malo ljubavi, poštovanja i interesovanja za partnera. Partner poznaje našu Senku, Personu, Animu, Animusa, ona ne može i neće da nam se divi.”

“Svaka indivudualnost je vezana za bol. Čovek je postao individualist onda kada je uspeo da se zagleda duboko u sebe i kaže: postojim, dakle patim! Radost je deo ljubavi. Lust will tiefe, tiefe Ewigkeit – Zadovoljstvo traži duboku večnost. U životu srećemo uglavnom tri vrste ljudi: oni koji sude, oni koji mere i one koji opraštaju. Treba se čuvati da ne upadnemo u prve dve grupe.”

Vladeta Jerotić

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

“Jer, smrt je besmisao, kao i život. Čovek je proklet i žali za svim putevima kojima nije prošao. Jer neka noć mora biti poslednja, i nešto mora biti što boli, uvek. Nikakva traga od njega nema više na svetu. Sve što je ostalo to je u meni. Ono što je rekao planulo je kao oslepljujući bljesak, a onda je nastao mir. Voda je žuborila spokojno. čuo sam pticu u granju. Eto, svršeno je, mislio sam. Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se ugasi. Izbrisati je, da ne boli. Odlazi senko, ništa nije moglo biti drukčije, i našlo bi se nešto drugo da boli.”

Meša Selimović: “Derviš i smrt”

Suzana Kamberova
      Учесник
      • Odgovori: 273
      • Ukupno: 289
      • Heroj
      • ★★★★

Moja najčešće upotrebljavana. Obavezno kad mi dođe da izigravam “pravednika” setim se ovoga. I ne samo tada, prema ovom  cenim i druge ljude :

“Efekti koji slede prečestu i intenzivnu skoncentrisanost na zlo su uvek katastrofalni. Oni koji su krenuli u krstaški pohod ne zbog Boga u sebi, već protiv đavola u drugima, nikad ne uspeju da svet učine boljim, već ga ili uopšte ne promene, a ponekad ga učine i  gorim nego što je bio, pre nego što su pohod započeli. Kad mislimo  na zlo i sa tim okupiramo sve svoje misli,  mi imamo  tendenciju, ma koliko da su nam namere bile ispravne, da stvorimo okolnosti koje će omogućiti  zlu da se  manifestuje.

Nijedan čovek ne može da se usredotoči  ( skoncentriše) na zlo, pa čak ni samo na ideju o zlu,  i da ostane neoštećen (nepromenjen). Biti više “protiv” đavola nego “za” Boga,  je krajnje opasno. Svaki  takav krstaš   je osuđen  da od toga poludi. On je progonjen  zlobom  koju prepisuje svojim neprijateljima; ona tada postaje na neki način  deo njega samog.”

Aldous Huxley, roman  “Đavoli  Louduna”

mbd.zeka
        Учесник
        • Teme: 37
        • Odgovori: 444
        • Ukupno: 481
        • Heroj
        • ★★★★

😯👌

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Jedna, ovo je odlično, moram kopirati.

Suzana Kamberova
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Svakako Jasminka, baš mi je drago.

Volim citate. S njima sam jednom napisala celu priču u dva dela, u vidu razgovora sa piscima gde su mi se oni  obraćali kroz te svoje citate. Meni se jako dopalo, bilo je zabavno to pisati. Tako sam i vežbala  i ispao je mali dramski tekst,  meni  veoma  drag.  Objavljen na blogu.

Na primer, volim  Branka. Aktuelni citat  još uvek (i uvjekj će biti):

“Često tako dok izbijaju pozni noćni sati, mukli i usamljeni, i na duši biva teško, u gluho doba kad pada snaga i čovjek stoji sam pred strahotama, sjećam se tada pomrlih dana djetinjstva.

Umnožavaju se po svijetu crni konji i crni konjanici, noćni i dnevni vampiri, a ja sjedim nad svojim rukopisima i pričam o jadnoj bašti sljezove boje, o dobrim starcima i zanesenim dječacima. Gnjuram se u dim rata i nalazim surove bojovnike, golubijeg srca. Prije nego me odvedu, žurim da ispričam zlatnu bajku o ljudima. Njeno su mi sjeme posijali u srcu još u djetinjstvu i ono bez prestanka niče, cvjeta i obnavlja se.”

(Bašta sljezove boje, u Pismu mrtvom drugu Ziji Dizdareviću)

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Baš mi se svidja to pisanje kroz citate. Dobra ideja .

Ja sam nešto sklopila od starih muzičkih sastava i njihovih pjesama 🙂

Tijana Branković
        Модератор
        • Heroj
        • ★★★★

Zato volim ovaj kutak! Znala sam da ćete me oduševiti i sa citatima! I znala sam da ću imati svašta nešto da prepišem! Eto, ponosna sam na sve vas 🙂

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Nekad smo pjevali, danas u pjesmi ostali. (Nazivi rok grupa i pjesama)

GALIJA je plovila kao AMBASADOR  uz SEDMORICU MLADIH i ,mi sa njima..

S VREMENA NA VREME smo slušali INDEXE i PLIMA je usporavala put. KRISTALI , CRNI BISERI i KORALJI su se vadili iz mora i darivali uz VATRENI POLJUBAC. MERLIN je o DELFINI-ma snimao FILM i sve je ličilo na PRO ARTE. Umjetnički dojam je ocenio VAN GOG. MAGAZIN je počeo pisati o ROBOTIMA i stiglo je NOVO DOBA. BULDOŽER ga je nagovestio. Da nije bilo PLEJBOJA ne bi bilo ni GREŠNIKA i NEVERNIH BEBA.
      Uz ZLATNE AKORDE jeli smo RIBLJU ČORBU a bogami i PEKINŠKU PATKU, u zavisnosti šta je ko volio. A onda je došlo ATOMSKO SKLONIŠTE . ZABRANJENO je PUŠENJE. Mi smo izmenili COD.

SMAK je predskazao POSLEDNJU IGRU LEPTIRA
      Postajali smo LUTAJUĆA SRCA u tudjim ŽUTIM KAPUTIMA . Radovali smo se ubranoj CRVENOJ JABUKI i ZABRANJENI GRAD kao uljez je učinio kraj našem dobu.

Jer kad ostaris niko ne kuca na tvoja vrata ni potok s’ ribama od srebra ni mlado ždrijebe, vlažna oka ni jabuka u cvatu, niko !

Tijana Branković
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

‘Do dana današnjeg mi je teško da gledam pravo u oči ljude poput Hasana, ljude koji ozbiljno misle svaku izgovorenu reč… Hasan mi je uzvratio osmehom. Samo što njegov osmeh nije delovao usiljeno. Takvi su vam ljudi koji ozbiljno misle sve što kažu. Veruju da to važi i za sve druge.’

‘… problem je, naravno, bio u tome što je Baba svet doživljavao crno-belo. A o tome šta je crno, a šta belo odlučivao je on. Osobu koja tako živi ne možete da volite, a da je se pritom i ne bojite. Možda čak pomalo i da je mrzite.’

Haled Hoseini, Lovac na zmajeve

Suzana Kamberova
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Baš je dobro  Jasminka,  ova ideja sa asocijacijama, super pričica  🙂

Tijana, odlična je  ideja, ova sa citatima, kao i sve druge.  Mali  koncentrati  mudrosti, jedan bolji od drugog, svi  odlični. Pozdravljam je  oduševljeno.

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Hvala Jedna i Tijana. Mnogo mi prija druženje na ovom forumu.

Pozdrav svima !

Маја Radovanović
      Модератор
      • Teme: 57
      • Odgovori: 408
      • Ukupno: 465
      • Heroj
      • ★★★★

Moj zauvek omiljeni citat: “Ja verujem u cistocu umjetničke spoznaje kao u jedinu još cistocu koja nam je ostala u ovom zivotinjstvu oko nas.”
      Krleza, Povratak Filipa Latinovica

Маја Radovanović
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

“Ta dečja kolica su nova , skupo plaćena…užasno i grozno skripe… A gospođa mama gurka ona tužna kolica ko, bože me oprosti, opijena, zanesena blestavim izlozima sa kombinezonima i peskirima sa sniženim cenama, sva udubljena sto je toliko ljudi okružuje i merka onako uspaljenu da onaj cvilj božji (skrip, skrip, skrip) točkova svog takoreći novorođenčeta i ne čuje!”

”A mislite li, ako proširimo malo temu, da ovaj nas svet, cela planeta, nema svoja kolica koja škripuckaju?! I šta mislite, ko su bebe u tim kolicima?”
      Moma Dimic, Gad reskirant

Tijana Branković
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

‘Bio sam u pravu. Obično jesam. To je navika koja mi retko donosi ikakvo zadovoljstvo. Ponekad mislim da nema mnogo stvari koje bi me više obradovale nego da budem siguran da sam pogrešio.’

Karlos Ruis Safon – Igra anđela

P. S. Hvala devojke :*

Darko Tadic
      Главни мајстор
      • Teme: 19
      • Odgovori: 185
      • Ukupno: 204
      • Heroj
      • ★★★★

Moj omiljeni:

“Ako neko ima da kaže nešto vredno kazivanja, ne treba to da uvija u pompezne izraze, zapetljane fraze i enigmatične nagoveštaje, već može biti siguran da će izražavajući sebe na jednostavan, jasan i naivan način proizvesti pravi efekat. Onaj ko koristi veštačka sredstva koja su pomenuta pokazuje siromštvo svojih ideja, uma i znanja”. Šopenhauer.

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Slažem se, i meni je višak sve ostalo, osim konkretizacije

Suzana Kamberova
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

” Ležaću po ceo dan u travi i gledaću u nebo. Svaki dan će imati novu boju. I te boje umiriće moje oči, a ja sam sav miran, kad mi se smire oči.”

Miloš Crnjanski

“Beskrajni plavi krug. U njemu zvezda”

Nikad ni ranije ni kasnije u mom dugogodišnjem  čitačkom iskustvu, nije neka početna rečenica/naslov  na mene ostavila tako duboki utisak kao ova u Seobama. Bila sam  veoma mlada kad sam knjigu prvi put držala u ruke, i bila sam ushićena, a da i nisam shvatala zašto.

” Tada, pomućenom svešću, prvo začuje lavež pasa i poj petlova, da odmah zatim širom, u mraku, otvori oči i nevidi ništa, ali da mu se učini kao da vidi, u visini beskrajan, plavi krug. i, u njemu zvezdu”

Маја Radovanović
        Модератор
        • Heroj
        • ★★★★

Сваки наслов поглавља у “Сеобама” ако издвојимо, добићемо песму. Имам је негде извучену, кад будем нашла, прекуцаћу.

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

<3

Suzana Kamberova
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

То би било дивно Мајо

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Odličan predlog,

Маја Radovanović
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

“Све спада с мене, као хаљина, као оклоп, и остаје оно што је било прије свега, гола кожа и го човјек.”

”Гријешне мисли су као вјетар, ко ће их зауставити? И не мислим да је то велико зло. У чему је побожност, ако нема искушења која се савладавају? Човек није Бог, и његова снага је баш у томе да сузбија своју природу…”

”Рјечица је слична мени, бујна и плаха понекад, а чешће тиха, нечујна. Криво ми је било кад су је загазили испод текије и јарком натјерали да буде послушна и корисна, да кроз бадањ тјера воденични точак, а радовао се кад је, набујала, разрушила уставу и потекла слободно.”

”Ишао сам као и обично, док су ме водили кроз авлију, кроз кућу, навикнут да не видим оно што ме се не тиче, тако сам ближе себи.”

Селимовић, Дервиш и смрт

Неколико цитата с почетка књиге. Свака реченица из романа се може узети као цитат вредан памћења. Психолошка карактеризација, самоанализа, ток мисли, ставови, све је мајсторски и ненадмашно. Зато је после оваквих дела тешко читати нешто другачије.

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Teme: 68
      • Odgovori: 435
      • Ukupno: 503
      • Heroj
      • ★★★★

” Ko ne ume da se izrazi, taj ne ume da misli, a ko ne ume da misli, taj je izgubljen slučaj. ”

Karlos Ruiz Safon – Ponoćna palata

Tijana Branković
        Модератор
        • Heroj
        • ★★★★

Divni Safon ♥

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Zahvaljujući vama čula sam za njega i halapljivo progutala sve njegove knjige u najkraćem mogućem roku 🙂

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

„Nije neophodno da izađeš iz kuće. Ostani za svojim stolom i slušaj. Ne moraš čak ni da slušaš, samo čekaj. Ne moraš čak ni da čekaš, samo sedi sam. Pred tobom će se pojaviti svet bez maski, kao nikome drugom, i u ekstazi se grčiti pred tvojim nogama.“ Franc Kafka

” Sve na svetu postoji da bi na kraju završilo u knjizi.” Stefan Malarme

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Geni, geni, jeli iz vas niklo

što ja volim voziti biciklo!

Raša Popov

Gledanje 31 niti odgovora
  • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
Scroll Up