fbpx

Filozofija u književnosti

Početna Forumi ŠTA ČITAMO? Filozofija u književnosti

Gledanje 2 niti odgovora
  • Autor
    Članci
      Tijana Branković
      Модератор
      • Teme: 16
      • Odgovori: 152
      • Ukupno: 168
      • Heroj
      • ★★★★

Dragi moji,

Da li čitate filozofske knjige? I šta zapravo sve smatrate filozofskim knjigama?

Verujem da je ovo pitanje nekome ko je završio filozofski fakultet možda suvislo, ali meni, koja baš nisam mirisala filozofiju u školi, je bilo za razmišljanje.

Prva knjiga koju sam pročitala, a koja se bavi temom filozofije je “Sofjin svet” od Justejn Gordera. Zbog te knjige sam donekle i zavolela filozofiju. Zapravo, više sam naučila koliko je bitna perspektiva. Koliko su neke situacije u životu u oku posmatrača. Sve je u tome kako i iz kog ugla gledamo na stvari.

Nakon nje sam pročitala sve od tog pisca, koga i dalje obožavam.

Eto, meni su njegove knjige filozofske ( već vidim filozofe kako im se diže kosa na glavi 🙂 ).

Zahvaljujući preporuci @legenda, kupila sam knjigu Platon, a ne prozak. 🙂

Preporuke, saveti, za i protiv, čitam i gledam? 🙂

Suzana Kamberova
      Учесник
      • Teme: 16
      • Odgovori: 277
      • Ukupno: 293
      • Heroj
      • ★★★★

Tema je interesantna Tijana, mada ne i laka za odgovor.

Smatrala sam da sam pročitala puno filozofskih knjiga, ali kada sam ih sada pokušala nabrojati, shvatila sam da to i nije tako lako.

Ukratko, po meni sve knjige koje se bave ili daju odgovore o problemima ljudske egzistencije u nematerijalnom smislu, kao i ljudskim  odnosom ka svetu u sebi i oko sebe, pa i  njegovim odnosom prema  Bogu i religiji  ili univerzumu, spadaju u širem smislu u filozofske. Psihološki roman može biti filozofska knjiga.

Svaki onaj, ko rado gleda u noćno nebo i pita se šta ima gore i odakle smo došli, po meni je već  okoreli  filozof teoretičar.

Ja sam isto  prvo pročitala Sofijin svet.  Dopala mi se knjiga i spoj fikcije i teorije.  Onda sam čitala pomalo od svega. Eriha Froma, na primer, ako  se njegove knjige mogu uvrstiti u filozofske, pa i puno  “lakših” spiritualnih  dela koje doriču ponekad filozofiju ( Deepak Chopra recimo), neka dela popularne nauke ( fizika, matematika)  se tu mogu svrstati,  kao Euklidov prozor Mlodinova, kwige Petra Uspenskog ili neka dela Vladeta Jerotića i još ponešto.             Od samih filozofa ja volim Kanta, Platona,  Bertranda Rasela, Getea.   Neostvarena mi je želja da pročitam temeljno sve antičke filozofe.  Politikin Zabavnik je dugo imao odličnu rubriku u kojoj je u svakom broju obrađivao po  jedno filozofsko ime; osim retkih isključaka, nije bilo prikazanog filozofa, koje me nije zainteresovao da ga pročitam.

Današnje filozofe povremeno, neozbiljno pratim na mrežama, a retko čitam. Alain de Botton, na primer sa svojom Školom života i svakodnevnim filozofskim pričicama.

Moju ljubav ka filozofiji, otkrila sam dosta kasno.   U moje  vreme u srednjim školama nije  postojao predmet filozofija, kao sada. Bila je zapostavljena. Onda su oni koji nisu voleli matematiku, često pogrešno odabirali studije filozofije i stvari su bile dosta postavljene naopačke. A matematika je  oblik filozofije.

Kada bih trebala odabrati  svoj tip filozofa možda bih bila neki  antički skeptik ili platonovac. Ali svakako najdraži su mi  filozofi  prosvetiteljstva, kao Kant. Mada  nisam u studentskom godinama, rado bih  čak i sada upisala i studirala filozofiju.

Darko Tadic
      Главни мајстор
      • Teme: 19
      • Odgovori: 185
      • Ukupno: 204
      • Heroj
      • ★★★★

Da i ja mislim da je dobra knjižvnost uvek filozofska, prosto jer se bavi duhovnim svetom čiveka na jednom kreatinvom, katarzičnom nivou. Ona uvek pokreće na promišljanje večitih “istina”, moralnih i etičkih dilema i sudbine čoveka na ovom svetu. Andrić ili Dostojevski, na primer, to je prvo što mi pade na pamet 🙂

Gledanje 2 niti odgovora
  • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
Scroll Up