fbpx

UZDAH

Početna Forumi PROZA UZDAH

Označeno: , ,

Gledanje 7 niti odgovora
  • Autor
    Članci
      Jedna
      Учесник
      • Teme: 7
      • Odgovori: 68
      • Ukupno: 75
      • Mudrica
      • ★★

UZDAH

Brzo je projurio kroz ružičasti, mekani tunel i izašao niz devojčina crveno namazana usta:

„Ahhh, kako bih rado sada bila kod kuće i pila toplu kafu“ pomisli ona i ispusti ga, nespremnog, u tami prohladne autobuske stanice. Bilo je vetrovito i malo je snježilo. Neugodno ga je iznenadio ovaj nagli izlazak iz tople i meke unutrašnjosti, na oštri zimski vazduh. Vjetar ga prihvati i ponese. Poleti u visinu ka žutom svjetlu ulične svetiljke. I baš tad, kada je lebdio kraj nekog nosa, uvuče ga u pluća jedna visoka i krupna žena. Pre nego što se snašao, odmah nanovo poleti vani:

„ Ohh, šta ću ja sutra de kuvam za ručak, stvarno ne znam“ – ljuto frknu žena i spusti pogled ka pločniku. On padaše prema dole, ali uspije da se zadrži oko nogu drugih putnika, gde se sakri barem malo od vjetra. Šunjao se polako i nisko, da ga niko ne ulovi , kada odjednom, jedan se čovek u pohabanom mantilu, sagnu da zaveže cipelu i udahnu ga kroz nos.

Tu se malo zadrža, gore pa dole, kroz nos i usta, pa do grla. Grlo je bilo tako stisnuto, da nije mogao ni da pomisli da kroz njega prođe i spusti se dublje. I dok je tu nešto malo ispitivao šta bi da uradi, čovek se uspravi i pogled mu pade na veliki plakat na vratima autobusa, koji stajaše na stanici :

“ BRZI KREDITI – odobrenje za pola sata, isplata odmah!“

„ Ahhh“- uzdahnu on mučno- „kako da ja vratim ovih pet, koje sam već uzeo. Nisam ni kod kuće ženi kazao. I stan sam pod hipoteku stavio. Uhhhh… šta ću da radim, da mi je samo znati.“ I uzdah opet jurnu ka ustima, ovog puta strašnom brzinom, izlete u hladnu noć, gde mu oblik na tren posta vidljiv i beo, pa uleti pravo kroz otvorena vrata autobusa, koji je kretao sa stanice.

U autobusu se okrenu oko sebe i baš kada htede da se zalepi za prozor i da se od muke, pretvori u vodenu paru, ugrabe ga tamo neka usta sa brkovima. Pripadali su glavi, koja se bila naslonila na prozor u najudaljenijem kutu i hrkala. Uhvati se on za oštre dlake brkova, ali uzalud. Nekoliko je puta bio silno uvučen unutra, pa izbačen napolje, pa opet iznova, dok mu nije sasvim pozlilo. Osim toga, umirisao se na nekakvu jeftinu rakiju i kiseli kupus, pa je bio sav van sebe od besa.

Napokon se glava zakašlje i odbaci ga nekoliko reda sedišta unapred, pravo kod izlaznih vrata, gde se u poslednji časak umota u jednu kikicu, koja se spuštala niz mala, prava leđa. Od kikice preko uha stiže do jednog plavog oka na kome je blistala suza. Uzdah se približi usnama i oslušnu:

„ Molim te, neka mi samo mama bude dobro. Molim te, molim te, neka ozdravi“ –šaptala je nečujno devojčica. Uzdah skliznu sa suzom do usta i uđe kroz nju. Onda produži kroz meki tunel do grla i kroz njega se spusti dalje do srca. Tu raširi svoje ručice i zagrli ga. I u tom trenutku, djevojčica oseti, kako joj se u srcu rađa Nada.

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Teme: 20
      • Odgovori: 140
      • Ukupno: 160
      • Heroj
      • ★★★★

Obožavam ove vaše fantastične pričice!!! Uskoro više neću morati da trčim u biblioteku…

Jedna
      Учесник
      • Mudrica
      • ★★

Hahaha,  hvala @legenda

Volim personifikacije   🙂

Branka Stojanovic
      Модератор
      • Teme: 6
      • Odgovori: 19
      • Ukupno: 25
      • Mudrica
      • ★★

Odlična ideja! Sviđa mi se 😊

Jedna
      Учесник
      • Mudrica
      • ★★

Hvala vam

mbd.zeka
      Учесник
      • Teme: 21
      • Odgovori: 170
      • Ukupno: 191
      • Heroj
      • ★★★★

Прелепо 🤗💓

MarijaK
      Учесник
      • Teme: 12
      • Odgovori: 34
      • Ukupno: 46
      • Mudrica
      • ★★

Divno!!!

Jedna
      Учесник
      • Mudrica
      • ★★

Hvala  svima

Gledanje 7 niti odgovora
  • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
Scroll Up