fbpx

Негативна критика

Početna Forumi KREATIVNO PISANJE Негативна критика

Označeno: 

Gledanje 24 niti odgovora
  • Autor
    Članci
      mbd.zeka
      Учесник
      • Teme: 30
      • Odgovori: 320
      • Ukupno: 350
      • Heroj
      • ★★★★

Предлажем да неколико дана ништа не објављујемо ново, него да све текстове са форума поново прочитамо, буквално од самог почетка и дамо своју негативну критику (ако је заслужује), препоруку, савет за побољшање. Подразумева се да ће сви то радити у пријатељском тону.

Мислим да ћемо тако заједно расти и побољшати стил, а да је его сваком од нас довољно нахрањен од претходна два месеца позитивних коментара, да може да истрпи мало негативног. Само позитивно, хвалоспеви на рачун писања, мени лично за оно што пишем, дају неки лажни сјај. Још горе, кад нема никаквог коментара, онда мислим да је нешто што сам муком исцедио из себе, обично ђубре.

Ја лоше прихватам негативну критику, али је увек кад прође бридење у ушима и шамар егу, размотрим и користим убудуће, за свој лични развој.

Branka Stojanovic
      Модератор
      • Teme: 8
      • Odgovori: 32
      • Ukupno: 40
      • Mudrica
      • ★★

Bravo! Slažem se… Baš sam i ja o tome razmišljala, ja uvek imam 101 kritiku na svoj tekst a onda ljudi pišu: Bravo, odlično je! Prija i hvala svima do neba ali nije baš sve tako odlično, volela bih da čujem i kritike. Slažem se i sa ovim da jako loše podnosim kritiku ali želim da je čujem… isto tako, ja sam ostala suzdržana na par stvari koje sam želela nekome da napišem, to su sitne „kritike“ ako bi se uopšte mogle nazvati „kritikom“ ali sam se suzdržala iz razloga što ih nigde nisam pročitala a mislim da bi trebalo… Mislim da ćemo lakše podneti kritiku kad je dobijemo od „kolege po peru“ nego od nekoga ko nema predstavu o tome da mi ne pišemo nego krvarimo po papiru. Što se mene tiče, kolege, ako se suzdržavate, evo, slobodno neka moji tekstovi budu prvi na meti kritika. Pišite slobodno! ♥️

Маја Radovanović
      Модератор
      • Teme: 51
      • Odgovori: 353
      • Ukupno: 404
      • Heroj
      • ★★★★

Јао, што сте негативни овог јутра! 😉

Ја сам углавном нежно примећивала оно што би могло боље да буде у сваком тексту. Слажем се да смо сви довољно оснажени да можемо јуначки поднети оштру критику. Што се тиче овог да нека објава нема коментар већ смо писали о томе, Јасминка је питала. Просто је много текстова па не стижемо сви све да прочитамо. Слажем се да би нам оштро око критике било смерница у развоју. Ја примедбе и негативне критике подносим одлично. Тако да, само напред!

Е сад, ту постоји један проблем. Субјективност у критици и лични укус. Лично, не волим фантастику. Нисам љубитељ љубавних песама. Али, то не значи да нема добрих дела са фантастичном тематиком, или, одличних љубавних песама.
      Придружујем се Бранки и зеки, пуцајте у нас! 😀

Darko Tadic
      Главни мајстор
      • Teme: 19
      • Odgovori: 173
      • Ukupno: 192
      • Heroj
      • ★★★★

Ovo je jako dobra ideja. Samo je potrebno da vodimo računa da kriitke budu kulturne i dobronamerne, još bolje sugestije i saveti, onda je kritika pozitivna i korisna za autora!

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Teme: 33
      • Odgovori: 279
      • Ukupno: 312
      • Heroj
      • ★★★★

U stvari, imam jedno pitanje, kakva je to pesma ( uopšte ) ako mora da se tumači drugima, zar ne treba ona sama da nađe put do čitaoca, ako ga nađe?

Branka Stojanovic
        Модератор
        • Mudrica
        • ★★

Ne mislim da treba išta da se tumači drugima. Svaki moj tekst nosi verovatno drugačiju poruku nego što je shvatate vi i u tome i jeste čar. Čak i to bi bilo zanimljivo čuti, kako ste vi razumeli neki tekst. Toliko smo različiti a različitosti su divne. 😊

Branka Stojanovic
      Модератор
      • Mudrica
      • ★★

Sigurna sam da niko od nas ne bi napisao neki vid kritike namenjen da bilo koga spusti ili uvredi… Kao što rekoh gore, svi mi dobro znamo kakav je to proces i da je svaki tekst, svaka pesma, parče našeg srca. Naravno, ovo sto Maja kaze, ukusi su različiti, ni ja ne volim fantastiku i poezija nije baš moja šolja čaja, volim da je pročitam ali se ne osećam podobnom da je komentarišem jer ja ne umem da je pišem, ali ja lično bih volela da čujem mišljenje o nekom svom tekstu iz tuđeg ugla. Kako bi mu vi prišli, šta bi uradili drugačije, šta bi izbacili, izmenili… Takav vid „kritike“ je dobro došao.

Branka Stojanovic
      Модератор
      • Mudrica
      • ★★

Mislim da sam slučajno kliknula „odbaci“ na Natašinu objavu, umesto „odgovori“😬

Tijana Branković
        Модератор
        • Teme: 13
        • Odgovori: 148
        • Ukupno: 161
        • Heroj
        • ★★★★

Sredila sam to 😉 Vraćena je objava 🙂

Nataša Nikolov
        Модератор
        • Heroj
        • ★★★★

Hvala Tijana, zaista niste morali da se trudite, mogla je i da ostane u rupi na putu sve dok je neki radnik na predizbornom prekopavanju ne iskopa i zapita se šta će ona tu, i šta uopšte znači…odgovor bi mogla da mu pruži samo nas nekolicina posvećenih heehee 😉

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Jedan od mnogih sjajnih profesora koji su mi u raznim školama predavali je imao običaj da kaže da je sve podložno analizi osim poezije, i da kada je pesma u pitanju možemo samo da govorimo o ličnom doživljaju. Bilo mi je lako da usvojim to mišljenje, ali se danas pitam kako ću razlikovati lošu pesmu od dobre, ako uspevam da komuniciram sa onom koja je po književnim pravilima loša … ne bih baš volela da se nađem u nekom žiriju za pesme, nekoga bih sigurno oštetila 😉

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Nema veze  @shootingstar, ponekad je banana čak i po Frojdu samo banana 😉

Šalim se naravno, big kiss

…ali meni se stvarno sviđa sve što ste ovde objavili i ne bih izbacila ni dodala ni zarez 🙂

Branka Stojanovic
        Модератор
        • Mudrica
        • ★★

Izvini, nije bilo namerno, u kolima sam a znate kakvi su nam putevi 😊 kriva je rupa 😁😘

Маја Radovanović
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Па у томе је лепота, да свако има лични доживљај песме. У критици сада, барем како ја радим, тренд је посматрања песме као својеврсне загонетке. И свако тумачење је по један слој загонетке и по једно могуће значење. И зато је критика битна, да окупи одгонетке, да укаже на што више могућих значења. Лично, увек сам волела да када наиђем на песму непознатог аутора прво читам песму. Због могућег утицаја биографије на доживљај песме. Тако сам и радила у средњој школи. Најпре ученици прочитају песму па онда тумачимо. Тек на крају биографија писца, потом књижевна критика. Резултати су били врло занимљиви.

Маја Radovanović
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

По мени (намерно јер је ушло у стандард), успело дело је оно које ће ме натерати да пожелим да упознам аутора. Ако је жив, лично, ако није, преко критике и биографије. Најдуже сам  туговала због Црњанског.

mbd.zeka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

🙊🙉🙈

KoturB
      Учесник
      • Teme: 7
      • Odgovori: 59
      • Ukupno: 66
      • Mudrica
      • ★★

Mislim da je bolji izraz kostruktivna kritka.

mbd.zeka
        Учесник
        • Heroj
        • ★★★★

👍

mbd.zeka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

И до сада је било прелепо – сваки нови члан на форуму је дочекан раширених руку. Да нисам дочекан тако срдачно од стране @legenda, @stranac, @tijanab и осталих… нисам сигуран да бих даље писао. Већина песама је настала после тог првог сусрета.

Заиста сам имао жељу да буде и мало негативне критике, јер его зна да одлети у неслућене висине после пар похвала, поготово код неискусних, као што сам и ја.

Хвала вам на подршци.

Маја Radovanović
        Модератор
        • Heroj
        • ★★★★

Једни друге смо подржавали и отклањали несигурност. Ти поступци оснаживања су важни у сваком послу. Не волим да писање називам послом, за мене је писање нешто много више од тога. Али, у неком најширем схватању може. Охрабрен писац је спреман да експериментише, поиграва се, изађе из зоне комфора и проба нешто другачије. Нешто што ни сам није знао да може. Чини ми се да нам је та несигурност заједничка свима и да смо је заједно отклањали.

Tijana Branković
        Модератор
        • Teme: 13
        • Odgovori: 148
        • Ukupno: 161
        • Heroj
        • ★★★★

Hvala i vama na podršci! Ideja je i bila da se mi isti okupimo i međusobno motivišemo i inspirišemo sa istrajemo u pisanju. I uvek je mnogo lepše i lakše u društvu. 🙂

Naravno, negativna kritika je nekada i potrebna. Kako drugačije uvideti gde rešimo, i kako da napredujemo bez toga. Ali… ima razlike između profesionalne kritike i ličnog stava. Neko ko je čitalac može da voli vaše pisanje ili ne, i to je u redu. Ali ako bi taj neko rekao da vaše pisanje nije dobro, samo zbog ličnih preferencija, onda to ne bi bila kritika i vi ne biste ništa naučili već samo ostali demotivisani. Postoje ljudi školovani da kritikuju, da ostave sujetu i subjektivnost po strani, onda možete da primenite to i poboljšate svoje pisanje.

Zato mislim da što više pišemo ovde, više i rastemo, kada imamo publiku kojoj se naše pisanje sviđa i mi ćemo biti sve bolji.

@mbd.zeka šta fali ako ego malo i narste, niko ovde neće da zameri na tome 😉

Na primer, ja lično više volim pesme koje imaju onu ‘školsku rimu’. Nekako mi više leže. Naravno, to ne znači da su one ostale koje nemaju rimu loše, naprotiv. To je jedan primer ličnog stava, a ne stručne kritike. A pesme @mbg.zeke su mi fantastične, eto, još malo mog stava 😉

mbd.zeka
        Учесник
        • Heroj
        • ★★★★

Слажемо се

Хвала 🤭

Goran Došen
      Учесник
      • Odgovori: 37
      • Ukupno: 56
      • Mudrica
      • ★★

Ako čitaoci ne mogu da shvate šta je pisac htjeo da kaže, onda nije dobro napisano!

Goran Došen
      Учесник
      • Mudrica
      • ★★

Ajnštajn je rekao „ako nešto ne možeš da objasniš 6- ogodišnjaku, onda to ni sam ne razumiješ“. Ali, da, različitosti mogu biti divne!

Goran Došen
      Учесник
      • Mudrica
      • ★★

Hm. Pa to nekako zvuči logično. Ali, postoji opasnost da autor nije uspio da prenese poruku koju je namjeravao. U tom slučaju djelo nije pogodilo cilj, osim ako autoru i cilj nije bio da je njegovo djelo bude podložno različitim interpretacijama. Samo djelo je na neki način medijum kroz koji se poruka prenosi. A poruka ne može (ne bi trebala) da bude uvijek predmet mogućih tumačenja.

Jedna
      Учесник
      • Teme: 10
      • Odgovori: 172
      • Ukupno: 182
      • Heroj
      • ★★★★

Ja se slažem sa svim što je zeka napisao, a uglevnom i sa svima koji su dali svoje komentare.

I svakako, i ja sam se osetila veoma dobrodošlom na forum,

dočekana od @ legende, @stranac, @tijana i ostalih

i njihovih poyitivnih komentara.

Oko negativne kritike, nekako mi je teško da je napišem.

Ne osećam se dovoljno “ recenzentski“ recimo.

Ponekad mi se nešto ne dopadne, ali to je  više osećanje

Jedna
      Учесник
      • Teme: 10
      • Odgovori: 172
      • Ukupno: 182
      • Heroj
      • ★★★★

Истина, заиста је тако.

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

…zato su nam se i ukrstili putevi na ovom mestu, svi smo jedni drugima potrebni, i kao publika, i kao savetodavci 🙂 … možda nismo mnogo stručni ali to nije kontraindikovano sa ličnim doživljajem vrednosti 😉

Iris79
      Учесник
      • Teme: 2
      • Odgovori: 11
      • Ukupno: 13
      • Mudrica
      • ★★

Kritika je iz raja izašla, jer nam pomaže da rastemo i unapređujemo sebe i svoje pisanje. Svako ko na nju gleda površno, može upasti u zamku Ega i tumačiti je pogrešno, a onaj ko je dobro prouči i odalji se od ličnog shvatanja, može spoznati neslućene mogućnosti za unapređenje svog znanja i umeća.

jjasminka
      Учесник
      • Teme: 66
      • Odgovori: 298
      • Ukupno: 364
      • Heroj
      • ★★★★

Vidim ja vi se nešto ućutali, ja pletem  🙂 , ne znam šta je.

Pesma je kao i slika. Nekom se svidi, nekom ne.

Ali svakako je kritika dobro došla, ili neko opažanje.

Prodrma nas !

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Maja Radovanović uvijek da iscrpnu kritiku, baš profesorski analizirano. Poštovanje  ostalima , ne umanjujem njihovu vrednost ovim .

Svaka kritika je dobro došla, mnogo bolje nego muk.

Svako od nas ima pitanje  „da li je ovo dobro “ ?

i nije svejedno imati hrabrosti i kliknuti Enter

Маја Radovanović
        Модератор
        • Heroj
        • ★★★★

Хвала Вам Јасминка. Уживам у критици. Сматрам да је њена улога јако значајна. Критика треба да буде велика подршка аутору и да подстиче да ствара што успешније.

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Mi smo učenici i svakako nam je bitno šta će nam reći kompetentni za pisanu riječ.

Hvala Maja.

Маја Radovanović
        Модератор
        • Heroj
        • ★★★★

Добро је док смо ученици, јер на тај начин прихватамо сугестије, развијамо се и поштујемо туђе савете и мишљења. Тешко оном ко сматра да је завршио са учењем. Ово важи за све у животу као и за писање.
        Вама хвала најлепше, од ваших коментара Јасминка ја растем.

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

🙂

Gledanje 24 niti odgovora
  • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
Scroll Up