fbpx

Kad pisac dobije odbijenicu

Početna Forumi KREATIVNO PISANJE Kad pisac dobije odbijenicu

Gledanje 12 niti odgovora
  • Autor
    Članci
      Darko Tadic
      Главни мајстор
      • Teme: 19
      • Odgovori: 185
      • Ukupno: 204
      • Heroj
      • ★★★★

Evo nešto sa čime se pisci početnici često susreću, samo pa da zabeležimo 🙂

Kad se čovek bavi nekom umetnošću, i još na nesreću pisanjem, mora da bude spreman na razne taštine, zlobe i pakosti. Jedan moj polaznik radionice, koji voli da piše krimi romane u žanru, dobio je sledeće pismo-odbijenicu, jednog recezenta, inače nagrađivanog pisca: „Poštovani,bla, bla…Vi imate više spisateljskog dara i umeća nego ukusa. Patologija koja vas mori ima ime i zove se Grand Ginjol, i to je za zaplet ono što je sifilis za polne organe. Možda je proces dolaženja do njega prijatan, ali odatle sledi samo sunovrat. Morali biste da čitate klasike, ili barem Dostojevskog i Andrića, da biste unapredili svoje literarne aspiracije“. Eto ti sad. Ja mu kažem da nastavi da piše, ja ću da mu objavim roman preko KP, stvarno je dobar u tome što radi, i da se ne obazire na konkurenciju koja je često tako sitničava, da je u stanju da pošalje vrednog čoveka u katatoniju, i za to joj ne treba ni ceo jedan pasus. I ne volim zato da se družim sa drugim piscima. Pogodi zašto? Imaš pravo samo jednom 🙂

Jedna
      Учесник
      • Teme: 14
      • Odgovori: 246
      • Ukupno: 260
      • Heroj
      • ★★★★

Dobar primer profesore Tadić.  Nadamo se  da se pisac neće obeshrabriti.

Kao piscu početniku, mene ponekad muči pitanje, koliko se treba osloniti na mišljenje drugih i u kojoj ih meri prihvatiti? Previše oslanjanja ne tuđe preporuke  – gubitak orginalnosti. Gde je granica i kako je pronaći?  Stručne savete svakako, u smislu, likovi nisu uverljivi, zaplet je dosadan, predugo je, stil nije dousavršen, rečenica ne valja. To je možda nešto, na čemu pisac mora i može poraditi, ili pohađati radionicu kreativnog pisanja pa naučiti.

Ali, nešto je ipak svojstveno svakom od  nas. Možda se radi samo o ukusu, možda i ne, i ne može se lako menjati na zahtev drugih, makar i recenzenata. Mi svi volimo različite pisce.   Samo radi uporedbe,  da li bi neki slikar tražio recenziju za sliku, i da li bi poslušao da mu neko kaže da promeni stil, boje, tehniku, motiv 🙂

Darko Tadic
        Главни мајстор
        • Heroj
        • ★★★★

Najbolja kritika su čitaoci. Ili čitaju ili ne čitaju knjigu. Sve ostalo je besmisleno.

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Teme: 64
      • Odgovori: 401
      • Ukupno: 465
      • Heroj
      • ★★★★

Ne znam šta fali Grand Ginjolu, ja bih Svini Toda ponela na pusto ostrvo…a tog recenzenta ne bih haahaahaa!

jjasminka
      Учесник
      • Teme: 81
      • Odgovori: 335
      • Ukupno: 416
      • Heroj
      • ★★★★

Nekada kritika nije dobronamerna.Postoje svuda klanovi, kriticari koji jedne uzdižu druge unižavaju.Ako je kritika , neka bude na korist, a ne da te pokosi.

Piši, piši i ne osvrći se sine.

Masada
      Учесник
      • Teme: 0
      • Odgovori: 2
      • Ukupno: 2
      • Vrednica

A sta mislite o onome, ispises nesto u nekom svakodnevnom govoru, a onda kada to das, iskasape ti i kazu, znas, pa nije lepo tako. Onda ti uzmu pare da ti to stampaju po njihovom. Malo uvrnuto ?

Darko Tadic
        Главни мајстор
        • Heroj
        • ★★★★

Baš i ne razumem o čemu se radi…Činjenica je da postoje neka zanatska pravila pisanja dijaloga…Ali pre štampanja se to obično rešava uz konsultaciju sa urednikom rukopisa…Ako pisac nije zadovoljan ne mora da usvoji sugestije, a kamoli da štampa nešto što je „iskasapljeno“, zar ne?

Darko Tadic
        Главни мајстор
        • Heroj
        • ★★★★

To je već mešanje u stil pisanja i izgradnju likova, kako je to lepo objasnila Tijana i nema veze sa pravom lekturom ili uredništvom teksta.

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Pravila su pravila, tu nema dileme.

Masada
      Учесник
      • Teme: 0
      • Odgovori: 2
      • Ukupno: 2
      • Vrednica

Pa radi se o tome kada ispises u tekstu tama, a onda neko kaze, znas, ne valja, tamnilo je bolja rec i ode ceo tekst u majcinu. Onda, kazu, ne moze tako, nije knjizevni za neki ulicni sleng. Koliko znam, sleng ne ide u pravila. E onda, kada platis sve lektore, korektore, odstampaju ti pogresno ime na koricama. Nije moj primer no istinit je. Po nekim pravilima, Bukovski ne bi stampao nista danas, a i neki Rus bi bio preobiman.  Ja gresim č i ć u pisanju. U govoru ne. E sada ako lik gresi u govoru a pise dijalog u stvari svoju autobiografiju, da li tu treba ici na pravilo ili na cinjenicu ?

Tijana Branković
        Модератор
        • Teme: 16
        • Odgovori: 153
        • Ukupno: 169
        • Heroj
        • ★★★★

Ovo je vrlo široka tema, i postoji previše prepirki oko lekturisanja teksta. Jedan naš pisac je rekao da niko ne može da mladog autora upropasti više od lektora. I to je u neku ruku tačno. Mladi, neiskusni pisci još uvek nemaju stav, ni dovoljno iskustva da se odbrane od takvih saveta kao što je tama-tmina. Mada, nekada, lektorisanje je i više nego potrebno. E sad, da li je to onda isti roman i autor to je već neka druga polemika.

Što se tiče mešanja č i ć, ako je autor zamislio takvog lika kome je jedna od karakteristika da u govoru meša č i ć, onda svakako to treba da ostane tako i u dijalogu. Sigurno ste primetili i naišli na neka dela gde su likovi opisani kao članovi nižeg sloja društva i sa manje, odnosno, bez obrazovanja i kada se čita, njihov deo uvek bude napisan sa manje „pravopisa“.

A pogrešno ime na koricama neću da komentarišem. U svakoj sferi poslovanja postoje ozbiljni i neozbiljni. Izdavaštvo nije puno drugačije, posao i zanat kao svaki drugi. Svako zna koga i šta plaća…

jjasminka
      Учесник
      • Heroj
      • ★★★★

Masada, nisam neki savetodavac u tome, shvatam šta hoćeš da kažeš. To ć i č , đ i dž je i za mene kao dijete iz Bosne, malo problematično. Uvijek sam pitala je li đ ili  d  ž.

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

…desavace se i da budete zrtva alkoholisanih slovoslagaca, pa ce npr. ‘ igrali su tenis ‘ postati ‘ igrači su penis ‘ , ili ce rec odjednom biti odstampana kao ođednom…ako vam tekst padne u ruke nekompetentnog prevodioca izraz when shit gets the fan ce biti preveden kao sranje je dobilo obozavatelja

Nemojte se obeshrabriti i gledajte stvari sa vedrije strane, jer naravno – sto vas ne ubije, ucini vas jacim, veliki pozdrav!

Tijana Branković
        Модератор
        • Teme: 16
        • Odgovori: 153
        • Ukupno: 169
        • Heroj
        • ★★★★

Ahahaha na kraju, prevod i ne zvuči toliko loše! A oĐednom mi ulepšalo dan! 😀

Nataša Nikolov
        Модератор
        • Heroj
        • ★★★★

Ne mogu da odolim a da ne dodam još jedan primer bizarno prevedene rečenice, na koju sam ovih dana naišla, a koja glasi ovako:

„Sunce je bilo na zahodu.“

Iz daljeg teksta se ne naslućuje da li je vršilo veliku ili malu nuždu.  😂

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

…haahaaa obožavam takve greške, onda izgleda kao da preko teksta komuniciraju svi koji su petljali oko njega!

Darko Tadic
      Главни мајстор
      • Heroj
      • ★★★★

Da, misim da ima razlike između grešaka u tipografiji (korektura je tu zakon), a sasivm drugo uplitanje lektora u pisanje. Dobar lektor vodi računa o pravopisu i gramatici i to je to, a na pokušava da menja stil autora 🙂

Маја Radovanović
      Модератор
      • Teme: 54
      • Odgovori: 396
      • Ukupno: 450
      • Heroj
      • ★★★★

Lektor je tu da ispravi greske koje su nedopustive u standardu. Ako vam delo podrazumeva vanstandardnu leksiku, lektor to neće menjati. Lektura teksta nešto je sto rade iskljucivo stručnjaci za jezik. I zna se tačno koja pravila poštuju pri svom delu posla. Naravno da lektor ne menja stil, ali ako je stil problematičan lektor daje predlog kako nešto poboljšati.

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

Haahaaa,  tek sad shvatam da je prica o odbijenom piscu parafraza… odlicno 😛

Darko Tadic
      Главни мајстор
      • Heroj
      • ★★★★

Najvažnije je nikad ne odustati od sebe i pisanja 😊

Gledanje 12 niti odgovora
  • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
Scroll Up