fbpx

Kad pisac dobije odbijenicu

Početna Forumi KREATIVNO PISANJE Kad pisac dobije odbijenicu

Gledanje 12 niti odgovora
  • Autor
    Članci
      Darko Tadic
      Главни мајстор
      • Teme: 19
      • Odgovori: 155
      • Ukupno: 174
      • Heroj
      • ★★★★

Evo nešto sa čime se pisci početnici često susreću, samo pa da zabeležimo 🙂

Kad se čovek bavi nekom umetnošću, i još na nesreću pisanjem, mora da bude spreman na razne taštine, zlobe i pakosti. Jedan moj polaznik radionice, koji voli da piše krimi romane u žanru, dobio je sledeće pismo-odbijenicu, jednog recezenta, inače nagrađivanog pisca: „Poštovani,bla, bla…Vi imate više spisateljskog dara i umeća nego ukusa. Patologija koja vas mori ima ime i zove se Grand Ginjol, i to je za zaplet ono što je sifilis za polne organe. Možda je proces dolaženja do njega prijatan, ali odatle sledi samo sunovrat. Morali biste da čitate klasike, ili barem Dostojevskog i Andrića, da biste unapredili svoje literarne aspiracije“. Eto ti sad. Ja mu kažem da nastavi da piše, ja ću da mu objavim roman preko KP, stvarno je dobar u tome što radi, i da se ne obazire na konkurenciju koja je često tako sitničava, da je u stanju da pošalje vrednog čoveka u katatoniju, i za to joj ne treba ni ceo jedan pasus. I ne volim zato da se družim sa drugim piscima. Pogodi zašto? Imaš pravo samo jednom 🙂

Jedna
      Учесник
      • Teme: 7
      • Odgovori: 68
      • Ukupno: 75
      • Mudrica
      • ★★

Dobar primer profesore Tadić.  Nadamo se  da se pisac neće obeshrabriti.

Kao piscu početniku, mene ponekad muči pitanje, koliko se treba osloniti na mišljenje drugih i u kojoj ih meri prihvatiti? Previše oslanjanja ne tuđe preporuke  – gubitak orginalnosti. Gde je granica i kako je pronaći?  Stručne savete svakako, u smislu, likovi nisu uverljivi, zaplet je dosadan, predugo je, stil nije dousavršen, rečenica ne valja. To je možda nešto, na čemu pisac mora i može poraditi, ili pohađati radionicu kreativnog pisanja pa naučiti.

Ali, nešto je ipak svojstveno svakom od  nas. Možda se radi samo o ukusu, možda i ne, i ne može se lako menjati na zahtev drugih, makar i recenzenata. Mi svi volimo različite pisce.   Samo radi uporedbe,  da li bi neki slikar tražio recenziju za sliku, i da li bi poslušao da mu neko kaže da promeni stil, boje, tehniku, motiv 🙂

Darko Tadic
        Главни мајстор
        • Heroj
        • ★★★★

Najbolja kritika su čitaoci. Ili čitaju ili ne čitaju knjigu. Sve ostalo je besmisleno.

Tanja Ocelić
      Учесник
      • Teme: 30
      • Odgovori: 74
      • Ukupno: 104
      • Majstor
      • ★★★

Najteži put svakog pisca poređ talenta i znanja je ostati svoj,ne dozvoliti drugima da se ih mjenja,popravlja u sebe .Mi neki ne pišemo samo za danas i ne želimo da nas čitaju samo oni koji su ostali u svojem jučer.Možda smo neshvatljivi,neprilagođeni u trendu koji trenutno vlada u literaturi i književnosti.Mi imamo samo jednog recezenta,kritika,čitaoca…zove se vrijeme.Mi vjerujemo u sebe i u sutra….lp!

Darko Tadic
        Главни мајстор
        • Heroj
        • ★★★★

Najvažnije je nikad ne odustati od sebe i pisanja 😊

Tanja Ocelić
        Учесник
        • Teme: 30
        • Odgovori: 74
        • Ukupno: 104
        • Majstor
        • ★★★

Da… i na kraju dok su i drugi ti neki da promjene mene naučili su me samo…kako da se promjenim sama… 🙂

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Teme: 20
      • Odgovori: 140
      • Ukupno: 160
      • Heroj
      • ★★★★

Ne znam šta fali Grand Ginjolu, ja bih Svini Toda ponela na pusto ostrvo…a tog recenzenta ne bih haahaahaa!

jjasminka
      Учесник
      • Odgovori: 91
      • Ukupno: 111
      • Majstor
      • ★★★

Nekada kritika nije dobronamerna.Postoje svuda klanovi, kriticari koji jedne uzdižu druge unižavaju.Ako je kritika , neka bude na korist, a ne da te pokosi.

Piši, piši i ne osvrći se sine.

Masada
      Учесник
      • Teme: 0
      • Odgovori: 2
      • Ukupno: 2
      • Vrednica

A sta mislite o onome, ispises nesto u nekom svakodnevnom govoru, a onda kada to das, iskasape ti i kazu, znas, pa nije lepo tako. Onda ti uzmu pare da ti to stampaju po njihovom. Malo uvrnuto ?

Darko Tadic
        Главни мајстор
        • Heroj
        • ★★★★

Baš i ne razumem o čemu se radi…Činjenica je da postoje neka zanatska pravila pisanja dijaloga…Ali pre štampanja se to obično rešava uz konsultaciju sa urednikom rukopisa…Ako pisac nije zadovoljan ne mora da usvoji sugestije, a kamoli da štampa nešto što je „iskasapljeno“, zar ne?

Darko Tadic
        Главни мајстор
        • Heroj
        • ★★★★

To je već mešanje u stil pisanja i izgradnju likova, kako je to lepo objasnila Tijana i nema veze sa pravom lekturom ili uredništvom teksta.

jjasminka
      Учесник
      • Majstor
      • ★★★

Pravila su pravila, tu nema dileme.

Masada
      Учесник
      • Teme: 0
      • Odgovori: 2
      • Ukupno: 2
      • Vrednica

Pa radi se o tome kada ispises u tekstu tama, a onda neko kaze, znas, ne valja, tamnilo je bolja rec i ode ceo tekst u majcinu. Onda, kazu, ne moze tako, nije knjizevni za neki ulicni sleng. Koliko znam, sleng ne ide u pravila. E onda, kada platis sve lektore, korektore, odstampaju ti pogresno ime na koricama. Nije moj primer no istinit je. Po nekim pravilima, Bukovski ne bi stampao nista danas, a i neki Rus bi bio preobiman.  Ja gresim č i ć u pisanju. U govoru ne. E sada ako lik gresi u govoru a pise dijalog u stvari svoju autobiografiju, da li tu treba ici na pravilo ili na cinjenicu ?

Tijana Branković
        Модератор
        • Teme: 9
        • Odgovori: 125
        • Ukupno: 134
        • Majstor
        • ★★★

Ovo je vrlo široka tema, i postoji previše prepirki oko lekturisanja teksta. Jedan naš pisac je rekao da niko ne može da mladog autora upropasti više od lektora. I to je u neku ruku tačno. Mladi, neiskusni pisci još uvek nemaju stav, ni dovoljno iskustva da se odbrane od takvih saveta kao što je tama-tmina. Mada, nekada, lektorisanje je i više nego potrebno. E sad, da li je to onda isti roman i autor to je već neka druga polemika.

Što se tiče mešanja č i ć, ako je autor zamislio takvog lika kome je jedna od karakteristika da u govoru meša č i ć, onda svakako to treba da ostane tako i u dijalogu. Sigurno ste primetili i naišli na neka dela gde su likovi opisani kao članovi nižeg sloja društva i sa manje, odnosno, bez obrazovanja i kada se čita, njihov deo uvek bude napisan sa manje „pravopisa“.

A pogrešno ime na koricama neću da komentarišem. U svakoj sferi poslovanja postoje ozbiljni i neozbiljni. Izdavaštvo nije puno drugačije, posao i zanat kao svaki drugi. Svako zna koga i šta plaća…

jjasminka
      Учесник
      • Majstor
      • ★★★

Masada, nisam neki savetodavac u tome, shvatam šta hoćeš da kažeš. To ć i č , đ i dž je i za mene kao dijete iz Bosne, malo problematično. Uvijek sam pitala je li đ ili  d  ž.

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

…desavace se i da budete zrtva alkoholisanih slovoslagaca, pa ce npr. ‘ igrali su tenis ‘ postati ‘ igrači su penis ‘ , ili ce rec odjednom biti odstampana kao ođednom…ako vam tekst padne u ruke nekompetentnog prevodioca izraz when shit gets the fan ce biti preveden kao sranje je dobilo obozavatelja

Nemojte se obeshrabriti i gledajte stvari sa vedrije strane, jer naravno – sto vas ne ubije, ucini vas jacim, veliki pozdrav!

Tijana Branković
        Модератор
        • Teme: 9
        • Odgovori: 125
        • Ukupno: 134
        • Majstor
        • ★★★

Ahahaha na kraju, prevod i ne zvuči toliko loše! A oĐednom mi ulepšalo dan! 😀

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Heroj
      • ★★★★

…haahaaa obožavam takve greške, onda izgleda kao da preko teksta komuniciraju svi koji su petljali oko njega!

Darko Tadic
      Главни мајстор
      • Heroj
      • ★★★★

Da, misim da ima razlike između grešaka u tipografiji (korektura je tu zakon), a sasivm drugo uplitanje lektora u pisanje. Dobar lektor vodi računa o pravopisu i gramatici i to je to, a na pokušava da menja stil autora 🙂

Маја Radovanović
      Модератор
      • Teme: 33
      • Odgovori: 198
      • Ukupno: 231
      • Heroj
      • ★★★★

Lektor je tu da ispravi greske koje su nedopustive u standardu. Ako vam delo podrazumeva vanstandardnu leksiku, lektor to neće menjati. Lektura teksta nešto je sto rade iskljucivo stručnjaci za jezik. I zna se tačno koja pravila poštuju pri svom delu posla. Naravno da lektor ne menja stil, ali ako je stil problematičan lektor daje predlog kako nešto poboljšati.

Gledanje 12 niti odgovora
  • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
Scroll Up