fbpx

DNEVNIK JEDNE JESENI (odlomak)

Početna Forumi PROZA DNEVNIK JEDNE JESENI (odlomak)

Gledanje 5 niti odgovora
  • Autor
    Članci
      Goran Došen
      Учесник
      • Teme: 33
      • Odgovori: 62
      • Ukupno: 95
      • Mudrica
      • ★★

4.10.2019. Petak

Prošlo je nešto više od mjesec dana kako je započelo moje putovanje kroz stranice ovog dnevnika. Razmišljam aktivno šta sam to spoznao o sebi. Nisam poseban i nisam drugačiji od drugih ljudi. To je nešto što sam oduvijek znao, nije mi trebao ovaj dnevnik da bih to otkrio. Poznato mi je mišljenje, a i sam sam na toj liniji, da smo svi različiti. To je opšteprihvaćena stvar. Međutim, baš to što smo svi različiti čini nas istim, tj različitost je zajednički element koji nas povezuje.

Ono o čemu možemo da pričamo je veličina te razlike. Nekada je ta razlika (ili razlike) veća ili manja, a često jedva prepoznatljiva. I ta razlika je osnova identiteta. Da bih ja bio ja, da ne bih bio ti i da svi drugi znaju da nismo isti, moramo da insistiramo na toj razlici. A ta razlika je toliko mala da njeno prisustvo ili odsustvo ne čini razliku. Dakle, ta razlika je sama po sebi beznačajna, ali insistiranje na njenom postojanju i posljedice koje proizilaze iz toga insistiranja jesu ili mogu da budu strašne.

Možda se, dragi čitaoče, pitaš šta sam to htio da kažem ovim tekstom? Ako sam ja dobro napisao, a ti dobro pročitao, očigledna je jedna stvar. Ljudi više pažnje posvećuju kvantitetu razlike nego kvalitetu onoga što ta razlika razdvaja. Biće napisane knjige, članci i studije o tome zašto su dva proizvoda različita, ali će manje (mnogo manje) pažnje biti usmjereno da se opišu i kvaliteti tih proizvoda. Jedna čokolada je mliječna, a druga je za kuvanje. Međutim, obe su ukusne. I ovde ću sada stati, jer o ukusima ne vrijedi raspravljati.

Aknardaj
      Учесник
      • Teme: 21
      • Odgovori: 160
      • Ukupno: 181
      • Heroj
      • ★★★★

@Goran zanimljiv odabir naslova za ovaj post, dopada mi se. Razlicitost jeste tema kojoj trebamo posvetiti vise paznje. Tvoje glediste je originalno  prikazano, kvalitet je uvek bitan i treba ga naglasiti, i ja glasam za to.

Goran Došen
      Учесник
      • Mudrica
      • ★★

Hvala, hvala. Trudim se.

jjasminka
      Учесник
      • Teme: 81
      • Odgovori: 332
      • Ukupno: 413
      • Heroj
      • ★★★★

Jedna čokolada je mliječna, a druga je za kuvanje. Međutim, obe su ukusne. I ovde ću sada stati, jer o ukusima ne vrijedi raspravljati.

Baš tako.

Goran Došen
      Учесник
      • Mudrica
      • ★★

I u različitosti ima nešto isto

jjasminka
      Учесник
      • Teme: 81
      • Odgovori: 332
      • Ukupno: 413
      • Heroj
      • ★★★★

Tek razlike isto spaja, riječ po riječ i pronadje se suština prava.

Gledanje 5 niti odgovora
  • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
Scroll Up