fbpx

DNEVNIK JEDNE JESENI (odlomak)

Početna Forumi PROZA DNEVNIK JEDNE JESENI (odlomak)

Označeno: 

Gledanje 4 niti odgovora
  • Autor
    Članci
      Goran Došen
      Учесник
      • Teme: 32
      • Odgovori: 61
      • Ukupno: 93
      • Mudrica
      • ★★

27.9.2019. Petak

Sunčan i divan dan. Ni po čemu se ne razlikuje od drugih takvih dana. Izgleda da se jesen pomalo nespretno igra vremenom. Od sunčanih dana, do hladnih talasa i nazad. A možda se i nije zaigrala, možda je prosto takva, vjerna sebi.

Ponekad, dok pišem, sjetim se onih tema o jeseni koje smo dobijali svake godine za pismeni rad iz srpskog jezika. Sjećam se koliko sam izbjegavao te teme, jer uvijek su bile tako neinspirišuće. Svi zadaci kao na kalup pisani o drveću požutjelog lišća koje polako vene i opada. Svi oni beskrajni opisi svih boja i nijansi koje je ljudsko oko moglo zapaziti. Koliko se samo kiša prolilo i mastila potrošilo da se opišu neopisive ljepote parkova. Pridjevi se nisu štedjeli. I ponekad bi neke rečenice zamirisale mirisom jesenjeg pesimizma, ali bi brzo bile izbrisane snagom estetskog doživljaja koji s pravom prati svaki jesenji dan. Klupe u parkovima bi opustjele i uželjele se mladih ljubavnika. A parkovi su se uželjeli djece koja sada ne trče bezbrižno, već u učionici pored prozora nostalgično misle o raspustu. I sve tako, riječ po riječ i tim redom.. Spomenuti bi bili i svi poljoprivredni radovi i sva zimnica, uz nezaobilaznu konstataciju da nijedan pekmez nije kao bakin i nijedna rakija kao dekina.

A onda kao po naredbi, đaci bi na kraju rada zaključili kako jesen i pored tmurnog vremena donosi radost u vidu svojih plodova i sreću što su opet u školskim klupama sa drugarima koje nisu vidjeli skoro cijelo ljeto. I pomalo filozofski bi završili riječima da ako je jesen ovako lijepa, ne mogu a da se ne raduju nadolazećoj zimi.

A ti, dragi čitaoče? Voliš li ti jesen? Koji su tvoji utisci?

Nataša Nikolov
      Модератор
      • Teme: 64
      • Odgovori: 401
      • Ukupno: 465
      • Heroj
      • ★★★★

Odlično kao reminiscencija na opšta mesta. Bez njih ne bi smo znali odakle da počnemo. Kao u onoj izreci da niko nije beskoristan, uvek može da se iskoristi bar kao loš primer.

jjasminka
      Учесник
      • Teme: 81
      • Odgovori: 335
      • Ukupno: 416
      • Heroj
      • ★★★★

Jesen             (Odgovor Goran Došen na temu jesen )

Purpurni listovi

zrelo grožđe i nabrekle paprike.

Paradajz rujan

i sve taman.

Jutra malo hladnjikava.

Danju toplo kao leti

noću opet malo,

tek za džemper zaogrnut.

Drva već spremna za zimu

mirišu dok se suše.

Sunce se malo nakrivilo

mesec je sve plavlji

zvezde sve su tiše.

Mirisi godina

muzika kao gudalo.

Violine zvuče.

Nekad milozvučno

nekad me tuge muče.

Jesenje lepa kao žena.

Onako rodna, slatka i sočna.

I svatovi će skoro

ljubavnici će pred oltar doći.

Krunisani će biti oni

i sve će lepo proći.

Blagorodni neka budu.

Decu neka rađaju majke

a očevi neka sviju krila

oko svoje porodične bajke.

To vole svi

gnezda svoja sviti,

porod stvarati.

Neka tako bude

i dogodine.

Nikolić Jasminka

mbd.zeka
      Учесник
      • Teme: 39
      • Odgovori: 426
      • Ukupno: 465
      • Heroj
      • ★★★★

„Види, да није можда стигла

Јесен

Тражи

И наћи ћеш у себи

Труо храст…“

Milica
      Учесник
      • Teme: 10
      • Odgovori: 48
      • Ukupno: 58
      • Mudrica
      • ★★

Kad bi postojao search svega što sam napisala jesen bi bila moja najviše upotrebljavana reč xD Jesen je možda najinspirativnije godišnje doba, jer budi spektar misli i emocija, najrazličitijih mogućih… To ne mogu druga godišnja doba…

A možda je i do nas. xD

Koliko samo volim ovaj period godine… Ovaj miris! U isto vreme zamiriše čaj i vlažna zemlja, piljevina i slatkast miris ostatka leta i kao opijum se ušuškava u nozdrve i prostruji kroz sve nerve u mozgu. U mozgu koji se setno ne osvrće na prošle dane i podvlači još jednu crtu, ispod koje nema ničeg, a iznad koje se očekuje tako malo… Još jedna, još jedna, još jedna jesen, još jedna misao posvećena joj…U jesen sam naučila da čitam i pišem, u jesen sam se zaljubljivala, u jesen ostavljala… u jesen sam pisala i pišem… Još jedan pogled na zeleno… javlja se slika toplog radijatora, ćebeta, šolje i toplog tela koje se budi i krvi koja jače kulja ispod kože. Jesen je živa, boje su jarke, mirisi intenzivniji… Javlja se ideja novog početka. A s njom i melodija, neke reči neke pesme ‘jer kad je gotovo, za mene, znaj, tek tad je počelo…’ nekih ljudi… neznanih i snenih… I taj unutarnji osećaj melanholije koja izbija na površinu želeći da bude sreća, toliko da poprima njene niti i obličja… Melanholija u lepom šarenom ukrasnom papiru… melanholija na štapiću od šećerne vate… Melanholija koja se budi od tog šuškanja ukrasnog papira… i škripe zuba pod kojima se topi… Svetlucajući papir… razlivenih boja poput onih što ostavlja razliveni benzin na mokrom asfaltu… hipnotišuće prelamanje jeseni u bari… i noć koja prva dolazi, a poslednja odlazi sa jesenje svirke meseca i sunca koji postaju jedno… jednaki po snazi…
      Jesen je lepa, previše lepa za smrt…

Gledanje 4 niti odgovora
  • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
Scroll Up